Vokiečių kultūros dienos 2020: Kino popietė.


Simonas Dachas gimė Klaipėdoje (tuometiniame Memelyje) 1605 metų liepos 29 dieną. Klaipėdos vokiečių bendrija paminėjo 415-ąsias šio iškilaus poeto metines Klaipėdos apskrities viešojoje I. Simonaitytės bibliotekoje. Ta proga bibliotekos Periodikos skyriuje pristatėme Simonui Dachui skirtą parodą, kuri buvo paruošta 2015 metais Simono Dacho 410-ujų gimimo metinių proga Simono Dacho namuose vykusios tarptautinės konferencijos “Poezija ir muzika moliūgų trobelės aplinkoje XVII a. Kenigsberge” atidarymui. Renginio metu skambėjo Simono Dacho eilėmis parašytos dainos ir giesmės, buvo perskaitytas prof. habil. dr. Axelio Walterio pranešimas, paruoštas 350-osioms Simono Dacho mirties metinėms, Hermano Zudermano gimnazijos mokiniai supažindino su bene įdomiausiais ir daugeliui nelabai žinomais faktais apie Simoną Dachą ir jo kūrybą. Bendrijos garbės pirmininkė Magdalena Piklaps pasidalino prisiminimais apie Simonui Dachui skirto fontano atidengimą 1989 metais. Bibliotekos darbuotojai ta proga paruošė knygų apie Simoną Dachą bei giesmynų, kuriuose atspausdintos Dacho eilėmis sukurtos giesmės, parodą.

Dėkojame I. Simonaitytės darbuotojai Arinai Jackutei už pagalbą ir džiaugiamės Hermano Zudermano gimnazijos mokinių Elzės Einars ir Jokūbo Kulevičiaus indėliu į renginį.


Simonui Dachui – 415


VKD 2020: moksleivių kūrybinės dirbtuvės

Trečiąją dirbtuvių dieną dalyviai pradėjo pasivaikščiojimu ir atrinktų maršrutui objektų apžiūrinėjimu bei lankymu. Po to rinko medžiagą objektų aprašymams ir… susidūrė su problema: medžiagos nedaug. Mums maloniai pagelbėjo Klaipėdos apskrities  viešosios I. Simonaitytės bibliotekos Periodikos skyriaus darbuotojos, padėjusios rasti informatyvių straipsnių sovietinio laikotarpio periodinėje spaudoje. Na o daugiausiai diskusijų sukėlė paprastas klausimas – kaip maršrutas bus pavadintas? Bene iš dešimties pasiūlymų balsavimo būdu nugalėjo “Atgal į “šviesų rytojų”: sovietmečio architektūriniais pėdsakais”

Trys įdomios dienos baigėsi, liko „namų darbai“ – užbaigti tekstus, atrinkti maršrutui iliustruoti tinkamas fotografijas, padaryti maršruto aprašą. Moksleiviai sužinojo, kokie būna ir kaip kuriami maršrutai: kaip atrinkti objektus, numatyti maršruto kelią, kelionės priemones, į ką atkreipti dėmesį, renkant pavadinimą ir dar daug kitų dalykų. Tačiau labai svarbu ir tai, kad jie daug naujo sužinojo apie savo gimtąjį miestą.

Dirbtuvėms vadovavo puiki gidė, Klaipėdos valstybinės kolegijos lektorė Laurencija Budrytė – Ausiejienė. Jos vyko remiant Goethe’s institutui.


VKD 2020: moksleivių kūrybinės dirbtuvės

Antrą dieną moksleiviai turėjo galimybę paklausyti architekto  Tomo S. Butkaus ir sužinojo apie Klaipėdos miesto plėtrą, jo užstatymą po Antrojo pasaulinio karo, architektūros tendencijas, aiškinosi, kuo Klaipėda išskirtinė, kuo sovietinė – bet kitokia.


Po paskaitos dirbtuvių dalyviai su dirbtuvių vadove ir gide Laurencija Budryte – Ausiejiene važiavo dviračiais po naujus miesto rajonus ir jau „kitomis akimis“ susipažino su miestu. Po to intensyviai diskutavo, kokius objektus verta traukti į maršrutą, sudarė tokių objektų sąrašą.


VKD 2020: moksleivių kūrybinės dirbtuvės

Liepos 20-22 dienomis Simono Dacho namuose vyksta Klaipėdos vokiečių bendrijos organizuotos moksleivių kūrybinės dirbtuvės „Klaipėdos miesto urbanistika po Antrojo pasaulinio karo“.

Pirmą dirbtuvių dieną moksleiviai  dalyvavo ekskursijoje po Klaipėdos senamiestį ir pirmiausiai susipažino su senuoju, vokiškuoju, miesto paveldu. Po pietų klausė dr. Sigitos Kraniauskienės pranešimo apie Klaipėdos miesto apgyvendinimą ir naujakurius po Antrojo pasaulinio karo, kai senųjų klaipėdiškių jau nebuvo likę. Vėliau susipažino su maršrutų kūrimo metodika.